Czy wykonawca zawsze musi potwierdzić opłacenie polisy OC, którą składa w przetargu – najnowsza opinia UZP

Stan prawny na dzień: 08.05.2024
Jeśli wykonawca składa w postępowaniu polisę ubezpieczeniową od OC, zamawiający celem jej oceny powinien ustalić, do kiedy wykonawca jest zobowiązany opłacić składkę ubezpieczeniową

Jeśli wykonawca składa w postępowaniu polisę ubezpieczeniową od OC, zamawiający celem jej oceny powinien ustalić, do kiedy wykonawca jest zobowiązany opłacić składkę ubezpieczeniową. Przepisy nie wskazują, że polisa musi być opłacona w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia i dopuszczają objęcie ochroną ubezpieczeniową przed uiszczeniem składki ubezpieczeniowej. Sprawdź zasady oceny polisy OC składanej w przetargu zgodne z najnowszą opinią prawną Urzędu Zamówień Publicznych pt. „Opłacenie polisy ubezpieczeniowej w kontekście oceny posiadania przez wykonawcę zdolności ekonomicznej lub finansowej niezbędnej do realizacji zamówienia”.

Opinia UZP analizuje prawne wymogi dotyczące ubezpieczenia wykonawców w kontekście zamówień publicznych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zamawiający może żądać od wykonawców posiadania odpowiedniego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, co potwierdzi ich zdolność do pokrycia potencjalnych roszczeń wynikających z realizacji zamówienia. Opracowanie Urzędu Zamówień Publicznych przypomina, że prawo nie wymaga od wykonawców przedstawienia konkretnych dokumentów ubezpieczeniowych. Ważne jest, aby dokumenty potwierdzały fakt zawarcia stosunku ubezpieczeniowego oraz określały sumę gwarancyjną ubezpieczenia. Do tego celu najczęściej służy polisa ubezpieczeniowa.

W kontekście wymagań prawnych istotne jest przy tym, czy polisa musi być opłacona w dniu potwierdzania warunków udziału w postępowaniu. Zgodnie z art. 814 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli nie umówiono się inaczej, odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się od dnia następującego po zawarciu umowy, nie wcześniej jednak niż od dnia następnego po zapłaceniu składki lub jej pierwszej raty. Z kolei z art. 814 § 2 kc wynika, że jeżeli ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność jeszcze przed zapłaceniem składki lub jej pierwszej raty, a składka lub pierwsza rata nie została zapłacona w terminie, ubezpieczyciel może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym i żądać zapłaty składki za okres, przez który ponosił odpowiedzialność. W braku wypowiedzenia umowy wygasa ona z końcem okresu, za który przypadała niezapłacona składka.

Możliwa jest sytuacja, w której dokument ubezpieczenia przewiduje powstanie odpowiedzialności ubezpieczyciela przed opłaceniem składki ubezpieczeniowej (np. z datą wskazaną jako początek obowiązywania umowy ubezpieczenia). W świetle przywołanych przepisów Kodeksu cywilnego nie ma przeszkód, aby ubezpieczyciel przyjął na siebie odpowiedzialność jeszcze przed zapłatą składki ubezpieczeniowej (co nie oznacza, że ubezpieczony jest zwolniony z zapłaty składki w określonym w umowie terminie). Zamawiający musi zatem ustalić, czy odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się w momencie zawarcia umowy i opłacenia składki, czy też opłacenie składki zostało odroczone do określonego terminu.

Opinia UZP podkreśla znaczenie analizy złożonych dokumentów przez zamawiającego w kontekście spełnienia przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu. Jej autor stwierdza: „Jeśli w prowadzonym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego ze złożonych przez wykonawcę dokumentów wynikać będzie powiązanie powstania ochrony ubezpieczeniowej z momentem uiszczenia składki ubezpieczeniowej, zamawiający będzie uprawniony do żądania złożenia dokumentów potwierdzających ten fakt.

Natomiast w przypadku, gdy zgodnie z postanowieniami umowy:

  • ubezpieczyciel będzie ponosił odpowiedzialność jeszcze przed zapłaceniem składki, a
  • polisa ubezpieczeniowa zostanie wystawiona z odroczonym terminem płatności składki i
  • na dzień dokonywania przez zamawiającego oceny spełnienia warunku udziału w postępowaniu z art. 112 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp termin ten nie upłynie,

należy przyjąć, że potwierdzeniem posiadania ubezpieczenia będzie polisa ubezpieczeniowa (lub inny dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia)”.

Źródło: https://www.gov.pl/web/uzp/oplacenie-polisy-ubezpieczeniowej-w-kontekscie-oceny-posiadania-przez-wykonawce-zdolnosci-ekonomicznej-lub-finansowej-niezbednej-do-realizacji-zamowienia

Opracowanie:

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne...